Czarnogóra
Serbia

Wystawa "Bułgaria. Historia i kultura"

Wystawa ,,Bułgaria – historia i kultura” jest rezultatem wyprawy badawczej, zorganizowanej przez prof. dra hab. Georgiego Minczewa, kierownika Katedry Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Zdjęcia wykonano w okresie od maja do listopada 2015 roku. 118 zaprezentowanych prac stanowi wybór autorki fotografii – Viktorii Marinov – według klucza chronologicznego i układa się w jej subiektywną opowieść o Bułgarii od czasów starożytnych po współczesność. Obok zdjęć unikalnych zabytków sprzed kilku tysięcy lat, trackich grobowców, monasterów i cerkwi, znajdują się kadry przepięknej bałkańskiej przyrody oraz ujęcia współczesnego dnia codziennego w Bułgarii, zabarwione szczyptą przyjaznej ironii. Autorka fotografii mówi, że gdy wyjechała na studia reżyserskie i operatorskie do Bułgarii, zakochała się w tym kraju, a jej serce od tego czasu bije podwójnym rytmem.
Fotografiom towarzyszą opisy po polsku i bułgarsku, uzupełniające materiałem faktograficznym treść wizualną.
Wystawa miała swoją premierę 14 stycznia 2016 roku w galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie, następnie była eksponowana we Wrocławiu i Bydgoszczy. Data łódzkiego wernisażu nie jest przypadkowa. Trzeci marca to bułgarskie święto państwowe: Dzień Wyzwolenia Bułgarii spod niewoli tureckiej w 1878 roku. Natomiast pierwszego marca kultywowane jest tam ludowe święto związane z symbolicznym pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny. Tego dnia wszyscy wzajemnie się obdarowują biało-czerwonymi wełnianymi plecionkami, zwanymi martenicami, które symbolizują odrodzenie oraz życzenia zdrowia i długiego życia.

Wystawa została zrealizowana przy wsparciu: Konsula Honorowego Republiki Bułgarii we Wrocławiu J. E. Jana Chorostkowskiego, Ambasady Republiki Bułgarii w RP, Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie oraz Katedry Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Łódzkiego.

Viktoria Marinov – reżyser, operator i fotograf polsko-bułgarskiego pochodzenia.
Urodziła się w Łodzi, w wieku lat dziewiętnastu wyjechała do Bułgarii, gdzie w 2005 roku ukończyła reżyserię oraz operatorstwo w Państwowej Akademii Teatralnej i Filmowej im “Kr. Sarafowa” w Sofii.
Jest autorką filmów dokumentalnych, m.in. “Rybaków” i “Błyskawicy”.
Fotografią zajmuje się od około dwudziestu lat. Ma na swoim koncie dwie indywidualne wystawy w Bułgarii oraz cztery wystawy w Polsce, z czego dwie indywidualne: “OKNA” w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku (prezentowaną następnie w Łodzi i w Opolu) oraz “Bułgaria – historia i kultura w stu kadrach” w Bułgarskim Instytucie Kultury w Warszawie, która odbyła się w styczniu 2016 roku jako rezultat projektu realizowanego przy wsparciu Ambasady Republiki Bułgarii w Polsce. Wystawa ta następnie była prezentowana we Wrocławiu i Bydgoszczy.
Jej prace, jako jedynego absolwenta, wiszą na ścianach szkoły filmowej w Sofii oraz są częścią prywatnych kolekcji w Polsce, Bułgarii, Serbii i Stanach Zjednoczonych.