Międzynarodowe wyróżnienie dla studentki filologii słowiańskiej - Pani Magdalena Gapsa, studentka II roku studiów magisterskich na filologii słowiańskiej w Uniwersytecie Łódzkim, znalazła się w gronie tegorocznych laureatów słoweńskiej Fundacji im. Stanislava Škrabca.
Pracownicy Katedry laureatami zespołowej Nagrody Rektora Uniwersytetu Łódzkiego I stopnia: Dr Zofia Brzozowska i dr Marek Majer zostali – wraz z prof. dr. hab. Mirosławem J. Leszką z Katedry Historii Bizancjum UŁ – laureatami zespołowej Nagrody Rektora Uniwersytetu Łódzkiego I stopnia za książkę pt." Maria Lekapene, Empress of the Bulgarians. Neither a Saint nor a Malefactress".
Słowenia
Bośnia i Hercegowina
Bułgaria

Warsztaty naukowo-poznawcze na terenie Podlasia - galeria zdjęć

12-14 kwietnia 2019 r. Koło Naukowe Slawistów UŁ im. Św. Św. Cyryla i Metodego, we współpracy z Bractwem Młodzieży Prawosławnej Diecezji Warszawsko-Bielskiej, zorganizowało warsztaty naukowo-poznawcze na terenie Podlasia (w gminach Siemiatycze i Bielsk Podlaski).

Podczas warsztatów terenowych nasi studenci, doktoranci i wykładowcy zwiedzili prawosławne sanktuarium na św. Górze Grabarce, wysłuchali wykładu w lokalnej gwarze podlaskiej o historii powstania Studziwod, zwiedzili Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach i działającą przy nim Bibliotekę, uczestniczyli w próbie zespołu ludowego „Żemerwa”, a także odwiedzili kilka cerkwi prawosławnych z podlaskiego szlaku sakralnego (m.in. cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mielniku, cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy w Kleszczelach oraz cerkiew św. Dymitra Sołuńskiego w Żerczycach), w których wysłuchali fragmentów liturgii prawosławnej.

Przez cały czas trwania warsztatów uczestnikom towarzyszyli członkowie Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Warszawsko-Bielskiej, zaznajamiając ich ze swoją gwarą z Bielska Podlaskiego i okolic. Uczestnicy wyprawy mieli okazję doświadczyć, w jaki sposób młode pokolenie może pielęgnować swoją lokalną tożsamość. A wszystkiemu towarzyszyły wciąż jeszcze niedostatecznie odkryte podlaskie skarby kultury i natury...

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wyjazdu!

 

Czytaj więcej: Warsztaty naukowo-poznawcze na terenie Podlasia - galeria zdjęć

Międzynarodowe wyróżnienie dla dr Agaty Kaweckiej

Z radością informujemy o kolejnym sukcesie pracowników Katedry Filologii Słowiańskiej UŁ w pozyskiwaniu grantów na badania naukowe od instytucji zagranicznych!

Dr Agata Kawecka znalazła się w gronie stypendystów międzynarodowego programu Transnational Access to Special Collections and Archival Documents (TAAD), prowadzonego przez ogólnoeuropejskie konsorcjum Research Infrastructure on Religious Studies (ReIReS), które jest główną instytucją przyznającą to wyróżnienie. Konsorcjum ReIReS specjalizuje się w prowadzeniu badań o tematyce religioznawczej (rozpatrywanej w perspektywie lingwistycznej, historycznoliterackiej i kulturologicznej) i skupia placówki naukowo-badawcze z Belgii, Bułgarii, Francji, Holandii, Niemiec, Polski i Włoch, a także prestiżowe wydawnictwo akademickie Brepols Publishers.

W ramach stypendium dr Agata Kawecka odbędzie w 2019 r. kilkutygodniowy staż naukowy w wybranej instytucji partnerskiej ReIReS: w Centrum Badań Bizantyńsko-Słowiańskich im. prof. Iwana Dujczewa przy Uniwersytecie Sofijskim, gdzie będzie realizowała projekt pt. Materials for teaching the Old Church Slavic language in Bulgaria (19th-21st cent.).

Ogłoszenie dla studentów I roku I stopnia

Z przyczyn służbowych ulega zmianie harmonogram czwartkowych zajęć dla studentów I roku I stopnia z dr Zofią Brzozowską i mgr Iriną Pirożak-Dziuk.

  • 11.04.2019 r., Tradycje religijne i konfesyjne regionu, dr Zofia Brzozowska (godz. 10.30-12.00)
  • 18.04.2019 r., Wstęp do turystyki, mgr Irina Pirożak-Dziuk (godz. 8.15-11.30)
  • 25.04.2019 r., Tradycje religijne i konfesyjne regionu, dr Zofia Brzozowska (godz. 10.30-12.00)

Zaproszenie na XIX Festiwal Nauki Techniki i Sztuki

 Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych literaturą serbską na współorganizowane przez Katedrę Filologii Słowiańskiej Wydziału Uniwersytetu Łódzkiego i Dom Literatury w Łodzi  wydarzenie w ramach XIX. Festiwalu Nauki Techniki i Sztuki w Łodzi.

 9 kwietnia 2019 r. o godzinie 12:00 w sali 2.43 na Wydziale Filologicznym UŁ odbędzie się prezentacja i quiz pt. "Co Bułgaria, Serbia i Słowenia dały    światu?"
 https://www.program.festiwal.lodz.pl/impreza/szczegoly?id=1182


 9 kwietnia 2019 r. o godzinie 19:00 w Domu Literatury przy ulicy Roosevelta 17 w Łodzi zapraszamy  na promocję najnowszego numeru łódzkiego czasopisma „Tygiel Kultury”. Znaczną część tekstów opublikowanych w numerze to przekłady na język polski dzieł literackich serbskiej awangardy, a także ich omówienia przygotowane przez specjalistów – tłumaczy i literaturoznawców. Tom powstał we współpracy z kadrą naukową oraz studentami, absolwentami i doktorantami filologii słowiańskich z kilku ośrodków akademickich w Polsce.

Nad całością materiałów wraz z redakcją „Tygla Kultury” pracowali związany z Katedrą Filologii Słowiańskiej UŁ profesor Dejan Ajdačić oraz slawistka Agata Kocot.
https://www.program.festiwal.lodz.pl/impreza/szczegoly?id=1455 

Zaproszenie na wykłady

Studentów uczących się języka słoweńskiego i wszystkich zainteresowanych zapraszamy na dwa wykłady z cyklu "Emigracija ̶ imigracija: Cikel predavanj o izseljenstvu in priseljenstvu na Slovenskem", które wygłosi pani dr Maša Guštin z Uniwersytetu Gdańskiego:

1. Ženske masovne emigracije na Slovenskem konec 20. stoletja. Fenomen aleksandrinek in njihova recepcija v Sloveniji  - 1 kwietnia 2019, godz. 14.15-15.45 (s. -4)  

2. Jugoslovenija in čefurji - podoba imigrantov iz bivših republik Jugoslavije v slovenskem filmu - 2 kwietnia 2019, godz. 12.30-14.15 (s. -28) 

Zaproszenie do udziału w warsztatach

W dn. 12-14 kwietnia 2019 r. Koło Naukowe Slawistów UŁ organizuje slawistyczne warsztaty naukowo-poznawcze na terenie gminy Siemiatycze w Województwie Podlaskim.
Warsztaty mają na celu zapoznanie uczestników z dialektami występującymi na terenie Podlasia, szczególnie w Siemiatyczach i miejscowościach położonych na terenie gminy Siemiatycze.
W planie wyjazdu znajduje się również zwiedzanie Klasztoru św. św. Marty i Marii na św. Górze Grabarce, będącego najważniejszym sanktuarium prawosławnym w Polsce.
Osoby zainteresowane wyjazdem zapraszamy do kontaktu z opiekunem koła, dr Anną Stefan ( Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ), do dnia 2 kwietnia 2019 r.

Zaproszenie na pokaz filmowy

Studentów uczących się języka słoweńskiego, a także wszystkich interesujących się kinem Słowenii serdecznie zapraszamy na kolejny pokaz filmowy, organizowany przez mgr Vesnę Bukovec.

W najbliższy poniedziałek, 25 marca, o godzinie 14.15, w sali -4 będzie można obejrzeć film „Aleksandrinke”.

Aleksandrinke

Metod Pevec / Slovenija, Egipt / 2011 / 94 min /

Dojilja, varuška, sobarica, pa tudi prva spremljevalka egiptovske kraljice Faride, najbogatejša tujka v Egiptu: vse so bile slovenske aleksandrinke. Velike, včasih tragične zgodbe, v katerih se usodno soočita ženska in svet, ko še nihče ni slišal za feminizem.

Zgodba o aleksandrinkah je zgodba o boleči, skoraj izključno ženski emigraciji. Zaradi revščine in fašistične asimilacijske politike so Vipavsko dolino vse do druge svetovne vojne množično zapuščali predvsem mladi ljudje. Moški so odhajali v Argentino, od koder se niso vračali, dekleta in žene so odhajale v Egipt, največ v takrat bogato in kozmopolitsko Aleksandrijo, kjer so ostale tudi več desetletij kot dojilje, varuške, gospodinje. Številne so se vrnile prepozno, da bi lahko doživele svoje lastne otroke in svoj dom, dobesedno svoj, saj je bil ta največkrat odplačan prav z njihovim denarjem.

Plakat

Ogłoszenie dla studentów I i II roku

 W związku z wyjazdem służbowym dr Anny Stefan w dn. 25.-29.03.2019 r. nastąpią zmiany w rozkładzie zajęć 1 i 2 roku I stopnia:

wtorek, 26. marca:
- odwołanie zajęć dla 1 i 2 roku I stopnia z dr A. Stefan,

środa, 27. marca:
- 10.45-12.15, 1 rok, grupa z językiem słoweńskim - odbędą się zajęcia z praktycznej nauki języka słoweńskiego (z mgr V. Bukovec)
- 12.30-15.00, 2 rok - odbędą się ćwiczenia z gramatyki opisowej języka słoweńskiego (z dr. M. Majerem).

Zebranie Koła Naukowego

Serdecznie zapraszamy na spotkanie Koła Naukowego Slawistów UŁ w poniedziałek, 18. marca, o godz. 14.30 w s. 0.03

Warsztaty z wyplatania marteniczek - fotorelacja

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z wydarzenia: Link

Zaproszenie na prezentację Koła Naukowego Slawistów

Koło Naukowe Slawistów UŁ serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na tegoroczną edycję sKOŁOwania! W ramach spotkania 7. marca 2019 r. w godz. 11.30-15.30 na patio Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego będzie można zapoznać się z działalnością naszego koła.

Zapraszamy na nasze stoisko, gdzie będziemy prezentować nasze aktualne działania oraz zachęcać do przyłączenia się do nas!

Zaproszenie na Dzień Otwarty Wydziału Filologicznego

Katedra Filologii Słowiańskiej weźmie udział w Dniu Otwartym Wydziału Filologicznego UŁ (08 marca 2019 r. od godziny 10:00). Wykładowcy poprowadzą następujące zajęcia dla maturzystów:

"Nie o to mi chodziło! (fałszywi przyjaciele tłumacza w językach: polskim, serbskim, bułgarskim i słoweńskim)" i "Koło, horo, raczenica (warsztaty tańców bałkańskich)".

Odwiedź nasze stoisko na parterze! Bądź z nami! Serdecznie zapraszamy!

Link do wydarzenia

Ogłoszenie - wyjazd służbowy dr. Marka Majera

W dniach 3-8 marca z powodu wyjazdu służbowego dr. M. Majera nastąpią poniższe zmiany w planie 1, 2 i 3 roku I stopnia:

poniedziałek, 4 marca:

9:00–10:30, 3 rok I stopnia – odbędą się zajęcia z literatury bułgarskiej (dr hab. M. Skowronek)
10:45–12:15 1 rok I stopnia – zajęcia odwołane
12:45–14:15 2 rok I stopnia – odbędą się zajęcia z gramatyki opisowej j. słoweńskiego (dr A. Stefan)

wtorek, 5 marca:

10:45–12:15 1 rok I stopnia – zajęcia odwołane
12:30–14:00 3 rok I stopnia – zajęcia odwołane
14:15–15:00 3 rok I stopnia – zajęcia odwołane

Informacja dla studentów II roku II stopnia

W najbliższy wtorek, 26 lutego, odbędzie się literaturoznawcze seminarium magisterskie z dr hab. M. Skowronek. Pierwsze seminarium językoznawcze, prowadzone przez dr. hab. I. Petrova, odbędzie się 5 marca. Seminaria magisterskie będą odbywać się co dwa tygodnie dla każdej z grup.

Zaproszenie na warsztaty

Dnia 1 marca w Bułgarii obchodzi się święto "Baba Marta", które symbolizuje nadchodzącą wiosnę. Wtedy Bułgarzy rozdają sobie marteniczki - splecione biało-czerwone nitki. Uważa się, że zapewniają one zdrowie i szczęście przez cały rok.

Z tej okazji Katedra Filologii Słowiańskiej zaprasza wszystkich studentów i pracowników do wzięcia udziału w spotkaniu i warsztatach tradycyjnego wyplatania marteniczek, które rozpoczną się 27 lutego 2019 r., o godz. 14.30 w sali 0.01 w budynku Wydziału Filologicznego.

 

Kolejny grant naukowy pracownika Katedry

Miło nam poinformować o kolejnym sukcesie pracowników Katedry Filologii Słowiańskiej UŁ w pozyskiwaniu grantów na badania naukowe.

Prof. Georgi Minczew został członkiem międzynarodowego i międzyobszarowego zespołu realizującego trzyletni projekt naukowy pt. Bułgaria na pograniczu chrześcijaństwa, religii pogańskich i herezji. Starobułgarski przekład traktatów polemicznych przeciwko arianom (Bulgaria on the Edge of Christianity, Paganizm and Heresies. The Old Bulgarian Translation of the Discourses against the Arians). Grant jest finansowany przez bułgarską agencję rządową "Fundacja Badań Naukowych" i będzie realizowany w latach 2019-2021.

W skład zespołu projektowego, kierowanego przez prof. Tatianę Sławową z Wydziału Filologii Słowiańskiej Sofijskiego Uniwersytetu im. św. Klemensa z Ochrydy, wchodzą naukowcy z kilku wiodących ośrodków badań paleoslawistycznych w Europie. Efektem projektu będą nie tylko edycje krytyczne tekstów, ale także ich digitalizacja w ramach bazy Cyrillomethodiana (http://cyrillomethodiana.uni-sofia.bg), tworzonej we współpracy z przedstawicielami nauk informatycznych. 

Zaproszenie na zebranie Koła Naukowego

Serdecznie zapraszamy na spotkanie Koła Naukowego Slawistów UŁ w poniedziałek, 25 lutego, o godz. 14.30 w s. 0.03

Zaproszenie na wykłady

Katedra Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Łódzkiego zaprasza na wykłady dr. Andreja Šurli, wykładowcy Uniwersytetu w Lublanie i Uniwersytetu w Grazu, z cyklu "Muzyka słoweńska":

poniedziałek, 25 lutego 2019, godz. 10.45-14.15, s. 28 (wykład w języku polskim):

Zgodovina slovenske popularne glasbe / Historia słoweńskiej muzyki rozrywkowej

wtorek, 26 lutego 2019, godz. 10.45-14.15, s. 28 (wykłady w języku słoweńskim):

Samopodoba Slovencev in Slovenije v besedilih popularne glasbe / Autoportret Słoweńców i Słowenii w tekstach muzyki rozrywkowej

Sporočilnost slovenskega panka / Wydźwięk słoweńskiego punka