Bułgaria

 

Bułgaria, oficjalnie Republika Bułgaria, jest krajem w Europie Środkowo-Wschodniej, we wschodniej części Półwyspu Bałkańskiego, i zajmuje 22% jego terytorium. Licząc 110 tys. km kw. powierzchni i 7,4 mln mieszkańców, Bułgaria zajmuje odpowiednio 102. i 96. miejsce na świecie pod względem wielkości i liczebności.

Czytaj więcej: Bułgaria

Serbia

 

O tym, że Serbia znajduje się w południowo-wschodniej Europie, że ma około 8,5 miliona mieszkańców i bogatą historię trwającą nieprzerwanie od XII wieku, że stanowiła część byłej Jugosławii i że jest ojczyzną Novaka Đokovicia, wiedzą praktycznie wszyscy. A jeśli nie wiedzą, jednym kliknięciem w Wikipedii mogą sprawdzić i to, i wiele innych ciekawych informacji, w zależności od zainteresowań. Dlatego w tym tekście przekażemy Ci to, czego nie ma w żadnej książce, w żadnym przewodniku turystycznym, na żadnej stronie internetowej - ducha, temperament i charakter Serbów oraz Serbii.

Czytaj więcej: Serbia

Słowenia

Powiedzenie małe jest piękne bardzo dobrze pasuje do Słowenii, gdyż jest ona niewielkim, lecz bardzo interesującym krajem. Choć z odnalezieniem na mapie Europy tego wciśniętego między Chorwację, Węgry, Austrię i Włochy państewka wiele osób ma trudności, to nie należy zapominać, że Słowenia ma nam wiele do zaoferowania. Znajdziemy tam zarówno weneckie miasta portowe, jak i charakterystyczne dla Węgier równiny; wysokie, zachęcające do jazdy na nartach i wspinaczki Alpy i małe, urokliwe plaże. Głównym atutem Słowenii jest więc jej różnorodność. Z powodu zróżnicowanego ukształtowania terenu w Słowenii można wyróżnić trzy strefy klimatyczne: na wybrzeżu panuje klimat śródziemnomorski, na północnym zachodzie - alpejski, na wschodzie zaś kontynentalny z ciepłymi latami i mroźnymi zimami, a więc podobny do polskiego.

Czytaj więcej: Słowenia