Drodzy Studenci,

zwracam się do Was w imieniu wszystkich wykładowców filologii słowiańskiej UŁ oraz własnym. W poniedziałek 8 marca zaczyna się kolejny już semestr, w którym nadal wszyscy będziemy pracować, a także – co jest o wiele ważniejsze – współpracować w trybie zdalnym. Ta forma komunikacji i studiowania dla nikogo nie jest komfortowa i na pewno jesteśmy świadomi jej ograniczeń. Wiemy, że nie jest łatwo spędzać po kilka godzin dziennie przed komputerem, rozumiemy zmęczenie i zniechęcenie zdalnym studiowaniem, ale musimy wspólnie podjąć ten wysiłek i wykorzystywać dostępne nam narzędzia tak, by minimalizować – na ile to możliwe – wszystkie mankamenty takiej formy zajęć.

Aby kontynuacja studiów odbywała się z jak największym pożytkiem, będziemy nadal potrzebować Waszego udziału i zaangażowania, Waszej pomocy i życzliwości, Waszej odpowiedzialności i sumienności, kontaktu i reakcji z Waszej strony. Pamiętajcie o tym, że zwłaszcza podczas studiów w formie zdalnej niezbędny jest regularny i aktywny udział we wszystkich zajęciach. Internet ogranicza i zniekształca wiele aspektów normalnej komunikacji międzyludzkiej, dlatego – aby temu zniekształceniu zapobiec – tak ważne jest włączanie kamer na zajęciach, dzięki czemu nasz kontakt będzie zdecydowanie skuteczniejszy, a rezultaty nauki po prostu lepsze. Dotyczy to wszystkich przedmiotów, ale szczególnie nauki praktycznej języków kierunkowych, gdzie uczymy się komunikować nie tylko pomocą słów, ale też gestów, mimiki, wyrazu twarzy. Włączanie kamer na wszystkich zajęciach jest zresztą obowiązkiem studentów, pamiętajcie o tym.   

Oczywiście, jeżeli będą pojawiać się jakiekolwiek problemy (techniczne, komunikacyjne, merytoryczne), proszę Was, byście sygnalizowali je prowadzącym zajęcia wykładowcom, opiekunom Waszych roczników lub mnie. Na pewno będziemy starali się zawsze znaleźć jak najlepsze rozwiązanie w każdej sytuacji.

Życzę Wam dobrego nastroju, wytrwałości, jeszcze większej motywacji (na przekór zniechęcającym okolicznościom), a nam wszystkim – zdrowia i pozytywnego nastawienia, tak bardzo potrzebnych szczególnie teraz.  

dr hab. Ivan N. Petrov, prof. UŁ

kierownik Katedry Filologii Słowiańskiej UŁ