W grudniu 2020 r. odbyło się zdalne spotkanie studentów łódzkiej slawistyki z uczniami II Liceum Ogólnokształcącego w Mariborze. Celem spotkania, w którym udział wzięło około 40 osób, było nawiązanie możliwie żywego i aktywnego kontaktu, tak bardzo potrzebnego studentom w obecnej sytuacji pandemicznej.

Spotkanie rozpoczęła mgr Agata Głaz, witając zgromadzonych przed komputerami uczestników. Następnie głos zabrali nasi studenci III roku, którzy przedstawili swoje prezentacje uczniom ze Słowenii:

· Kilka informacji o Polsce – Izabela Jankiewicz

· Nasze miasto – Łódź – Joanna Karbownik

· Studia na Wydziale Filologicznym UŁ – Michał Ścianowski

· Typowe dania kuchni polskiej – Katarzyna Królikowska i Erwin Tadeusiak

W dalszej części spotkania mgr Głaz zaprosiła uczestników do udziału w kwizie z wiedzy o Polsce i Słowenii, a na zakończenie zaprezentowała krótki wykład będący próbą porównania twórczości Adama Mickiewicza i France Prešerna – dwóch największych poetów epoki polskiego i słoweńskiego romantyzmu.

Trwające godzinę spotkanie okazało za krótkie, aby poruszyć wszystkie interesujące studentów i uczniów zagadnienia. Mimo ograniczeń wynikających ze zdalnych metod komunikacji wszyscy pozytywnie ocenili możliwość wzajemnego poznania się. Paradoksalnie, okres pandemii daje szanse na nawiązanie kontaktu z osobami, które na co dzień byłyby nieosiągalne. Aby urozmaicić zajęcia, często zapraszamy ciekawych gości i wykładowców ze Słowenii, którzy w normalnych warunkach nie zawsze mogliby przybyć na spotkanie z naszymi studentami. W przyszłości mamy zamiar kontynuować takie inicjatywy.