Słowenia

 

Lublana

Powiedzenie małe jest piękne bardzo dobrze pasuje do Słowenii, gdyż jest ona niewielkim, lecz bardzo interesującym krajem. Choć z odnalezieniem na mapie Europy tego wciśniętego między Chorwację, Węgry, Austrię i Włochy państewka wiele osób ma trudności, to nie należy zapominać, że Słowenia ma nam wiele do zaoferowania. Znajdziemy tam zarówno weneckie miasta portowe, jak i charakterystyczne dla Węgier równiny; wysokie, zachęcające do jazdy na nartach i wspinaczki Alpy i małe, urokliwe plaże. Głównym atutem Słowenii jest więc jej różnorodność. Z powodu zróżnicowanego ukształtowania terenu w Słowenii można wyróżnić trzy strefy klimatyczne: na wybrzeżu panuje klimat śródziemnomorski, na północnym zachodzie - alpejski, na wschodzie zaś kontynentalny z ciepłymi latami i mroźnymi zimami, a więc podobny do polskiego.

Stolicą, a zarazem największym miastem Słowenii jest Lublana (słow. Ljubljana). Spośród innych interesujących miast należy wymienić jeszcze Maribor, Celje, Kranj i Koper. Słowenię zamieszkują dwa miliony ludzi. Językiem urzędowym jest język słoweński oraz lokalnie włoski i węgierski.

Słowenia jest stosunkowo młodym państwem, gdyż niepodległość uzyskała dopiero 25 czerwca 1991 roku, kiedy to wraz z Chorwacją oddzieliła się od Jugosławii. W odróżnieniu od swojej południowej sąsiadki Słowenia odseparowała się jednak w sposób bezkrwawy - konflikt jugosłowiański ominął to niewielkie państwo, dzięki czemu łatwiej było mu stanąć na nogach i skupić się na rozwoju gospodarczym. Dziś takie słoweńskie marki jak Gorenje, Krka, Lek i Elan znane są w całej Europie. Od 1 maja 2003 roku Słowenia należy do Unii Europejskiej, a od 1 stycznia 2007 roku jej walutą jest euro, które zastąpiło dotychczas używane tolary.

Jak już wspomnieliśmy, Słowenia jest wartym odwiedzenia celem turystycznych wypraw. Zimą przyciąga ofertą ośrodków narciarskich takich jak Kranjska Gora czy Krvavec. Ponadto w alpejskiej Planicy co rok odbywają się Zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich, podczas których skoczkowie mogą pokazywać swoje umiejętności na jednej z największych europejskich skoczni narciarskich - Letalnicy (dawniej Velikanka). Będąc w górach, warto odwiedzić także miejscowość Bled z przepięknie położonym zabytkowym kościołem na wyspie oraz zamkiem zawieszonym na skale. Nieco bardziej na południe znajdują się zaś dwie przepiękne jaskinie: Postojnska jama i Škocjanske jame z zapierającymi dech w piersiach ogromnymi komnatami i wspaniałymi zjawiskami krasowymi.

Bled

Słowenia ma także wiele do zaoferowania amatorom letniego wypoczynku. Nadmorskie miejscowości Koper, Piran i Portorož przyciągają turystów swą wenecką zabudową i urokliwymi plażami, a położone w centralnej Słowenii ośrodki termalne dostarczają rozrywki całym rodzinom.

Piran

Słoweńcy, mimo niełatwej historii, są narodem niezwykle otwartym, przyjaznym i towarzyskim. Podobnie do swych południowych sąsiadów, lubią spędzać czas przy stole, w kawiarni i na imprezach. Mają też jednak wiele wspólnego ze swymi północnymi sąsiadami - są uporządkowani i bardzo pracowici. Poza tym są ciekawi świata i bardzo chętnie uczą się języków obcych. W miastach trudno jest znaleźć osobę, która nie mówiłaby po angielsku.

Słoweńcy lubią chwalić się swymi sławnymi rodakami: Petrą Majdič (biegi narciarskie), Primožem Peterką (skoki narciarskie), Davo Karničarem (alpinista, narciarz, pierwszy człowiek, który zjechał z Mount Everestu na nartach), Martinem Strelem (pływak maratończyk, pokonał wpław m.in. Amazonkę, Jangcy i Missisipi), zespołem Laibach (muzyka industrialna), Tomo Križnarem (działacz społeczny), świetnymi piłkarzami ręcznymi i koszykarzami oraz wieloma innymi osobami.

 

 

Metryczka

Republika Słowenii

Stolica: Lublana

Język urzędowy: słoweński

Powierzchnia: 20 tys. km2

Liczba ludności: 2 miliony

Waluta: 1 euro = 100 eurocentów

 

Przydatne linki:

http://www.slovenia.info - przewodnik po Słowenii w języku angielskim

http://balkanistyka.org/wp/kraj/slowenia - informacje o Słowenii

http://www.triglav-rysy.free.ngo.pl/_/strona/Strona_glowna.htm ? Stowarzyszenie Triglav-Rysy