W ostatnich tygodniach studenci łódzkiej slawistyki uczestniczyli w kilku ciekawych wydarzeniach online.

Spotkanie ze studentami z uniwersytetu w Banja Luce: 19 maja 2021r. odbyło się spotkanie zdalne studentów z Uniwersytety w Banja Luce ze studentami slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego. Studenci z Bośni przygotowali quiz, a także zaprezentowali swój kraj i  miasto, w którym studiują.

Studenci łódzkiej slawistyki również przygotowali kilka interesujących prezentacji. Swoim kolegom przedstawili miasto Łódź, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego, a także informacje o polskiej kuchni.

Wykład dr. Marii Zlatnar Moe z uniwersytetu w Lublanie: 26 maja 2021 r. mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wykładzie gościnnym dr. Marii Zlatnar Moe z Uniwersytetu w Lublanie, pt. Prevajanje med majhnimi/perifernimi jeziki – tirki in posebnosti.

Prelegentka poruszyła tematykę związaną z tłumaczeniem tekstów z różnych dziedzin i udzieliła studentom wskazówek dotyczących pracy tłumacza. Opowiedziała także o problemach, które pojawiają się w przypadku przekładu tekstów z tzw. rzadszych języków, do których zaliczyła również język słoweński. Wykład był źródłem ciekawej wiedzy dla osób, które w przyszłości chciałyby zostać tłumaczami.

Organizatorką obu spotkań była lektorka języka słoweńskiego na Uniwersytecie Łódzkim, mgr Agata Głaz.